תכנון מרכז לידה אידיאלי

מרכז קהילת נשים בירוחם

פרויקט הגמר שואף להחזיר את זכות הבחירה לנשים באמצעות מרחב מותאם לרגע הלידה ולזמנים אחרי ולפני. עקרונות התכנון של המרכז נוסחו מתך ראיונות שקיימתי עם נשים שילדו במרחבי לידה. 

  • המגרש הינו בין פארק ירוחם לבין הכניסה לירוחם, בסמיכות לכיכר. הכיכר היא צומת מפגש בין כבישים שונים ע"מ לאפשר גישה ליישובי הדרום וגם עדיין במרחק 30 דקות נסיעה מסורוקה.
  • בתכנון של המרכז הקהילתי-נשי, פרשתי את הפרוגרמות השונות. אלה שקשורות לזמן ההריון, לזמנים אחרי ופרוגרמות משותפות. יצרתי מערכת של הקשרים ביניהם, בהתאם לפעילות המתרחשת, תוך כדי תשומת לב גם לצוות ולבני המשפחה.
  • יש 2 מתחמים – מתחם ליווי וקהילתי עבור הנשים. עבור אותן פרוגמרות ופעילויות שקורות בזמן ההריון ולאחר הלידה. ומתחם נוסף – מתחם חללי הלידה. בחרתי להפריד ביניהם כי יולדות זקוקות לפרטיות ומוגנות. מצד שני, זה לא מופרד מהחיים כמו בבתי חולים, זה בקצה החיים העירוניים, ליד הטבע וליד פרוגרמות רלוונטיות נוספות.
  • דרכי הגישה למתחם הינם. ברכב – יש 3 חניות, אחת מתוך השכונה בירוחם, השנייה של פארק ירוחם ועוד חניה חדשה הסמוכה לאיזור הלידה.
  • במתחם הראשון – פרוגרמות כלליות מיקמתי בקצה, בכניסה המזרחית למתחם. משחקייה עבור פעוטות, גמ"ח ציוד להריון, לידה וציוד תינוקות. חלל כנסים, בריכה טיפולית לטיפולי מים בהריון ולשחיית תינוקות אחרי הלידה. במתחם יש גם חללי טיפול אישיים לפעוטות ולנשים, חלל כנסים וחללים גדולים יותר המאפשרים גמישות.
  • בין המתחמים ישנו מתחם צוות משותף. מתוך ראייה הוליסטית כי המטפלים השונים עוזרים לאישה בכל שלביה. למשל דיקור סיני במהלך ההריון לחיזוק ודיקור במהלך הלידה להקלה על הכאבים או לעזרה להתקדמות הלידה. במתחם הצוות ישנם חדרי לינה לצוות המיילדות/דולות שלעיתים מלוות לידות ארוכות.
  • קומפלקס חללי הלידה – החללים מפוזרים בין איזור מיוער קיים. ישנם שני שערים, האחד מהחניה הדרומית והשניה מהצפון. הכניסה הצפונית היא גם הגשר למרחב הקהילתי הנשי. כל שער מכיל בתוכו איזור לצוות או למשפחות שמגיעות ללידה. ישנם 6 חללי לידה, כל חלל זמין מהרגע שאישה יולדת עד שבוע אחרי להתאוששות.
  • חלל הלידה מצד אחד מכיל פרוגרמות עבור הלידה וגמישות לשימוש שונה בחלל לפי הצורך של האישה. מצד שני, פרוגרמות של יום יום – מטבח, מיטות. זה מרחב שניתן להשאר בו עד כמה ימים לאחר הלידה.

  • חלל הלידה מורכב ממעטפת חיצונית ופנימית. מצד אחד מאפשר פרטיות, מצד שני רציפות וקרבה לטבע. חלל הלידה עוטף, יש בו שירותים ומקלחת מספיק גדולה ובריכת לידה. החלל מאפשר גמישות על פי רצון האישה. האור והאוויר נכנסים מהיציאה החוצה. המעטפת השנייה והשלישית היא משרביות שיוצרות את החצר הפרטית עבור היולדת ובני משפחתה ומאפשרים יציאה וכניסה מכיוון היער. החלל מספיק גדול כדי לאכלס עוד בני משפחה ואף לשהות למספר ימים עם מטבחון ופינת ישיבה.