אודות הפרויקט

מרחבי לידה בישראל

פרויקט מרחבי לידה בישראל הוא פרוייקט שמאגד מידע על כל המקומות בהם נולדים ילדים בישראל, ואופן הלידה בראייה אדריכלית מרחבית. מטרת הפרויקט היא הנגשת המידע הקיים בישראל על אפשרויות הלידה השונות וסיפורי לידה ממרחבים שונים. 

הפרויקט שלי משתלב בעשייה האקטיביסטית הנוכחית אודות מתן האפשרות לנשים ללדת מחוץ לבית חולים. אני מאמינה בזכותה של כל אישה לבחור היכן ללדת ובחשיבותו של המרחב הפיזי בלידה.

במסגרת הפרויקט, חקרתי מרחבי לידה היסטוריים וקיימים בישראל. הגעתי ל-5 סוגי מרחבי לידה שונים. גיליתי כי הידע אודות המרחבים האלה עובר 'מפה לאוזן', דרך הרשתות החברתיות והידע הרשמי (נתונים סטטיסטיים) לוקה בחסר.

לכן ריכזתי את כל המידע שהצלחתי למצוא וניתן לראותו ב-2 תצוגות. תצוגת גלרייה ותצוגת מפה.

בהמשך, בדקתי כיצד מרחב הלידה משפיע על חווית הלידה של היולדת ובני משפחתה. ראיינתי 22 נשים שילדו במגוון מרחבי לידה מכל הארץ. מתוך הראיונות הוצאתי עקרונות תכנון ותכננתי מרכז לידה עצמאי בירוחם.

אני מאמינה שהידע לא נמצא אצלי ושחסרות לי עוד נקודות רבות וסיפורי לידה רבים. לכן אני מזמינה אתכן לתרום למחקר, להוסיף נקודות וליצור איתי קשר!

תודה לייטב בוסירה, נועה שגב וחגית קיסר המנחים מהמחלקה לאדריכלות בבצלאל. תודה לעומר קראוס ושי דיין על העזרה החזותית בפרויקט.

תודה גדולה לכל הנשים שהסכימו להתראיין ולחלוק איתי רגעים מרחביים מהלידה שלהן!

שתמיד נזכה לבחור.